FAQ – pytania i odpowiedzi

Na stronie FAQ znajdziesz odpowiedzi na najczęściej powtarzające się pytania dotyczące plazmatorów (technologii, urządzeń, serwisowania czy zakupu). Dzięki temu możesz szybciej uzyskać informacje, których szukasz.

Urządzenia

Plazmatory serii Mate to bardzo wydajne urządzenia. Z tego powodu uzyskały stosowny certyfikat włoskiego Ministerstwa Zdrowia, pozwalający na ich wykorzystywanie w szpitalach.

Migająca dioda oznacza, że urządzenie wykryło spadek wydajności pracy tuby plazmowej. Należy ten element odinstalować i przeprowadzić czyszczenie, po czym zainstalować ponownie. Jonix sugeruje wykonanie tych czynności co mniej więcej 35-40 dni.

Plazmatory serii Steel mogą być umieszczone zarówno na ścianie jak i suficie. Konstrukcja urządzeń pozwala na efektywny przepływ powietrza, które jest zasysane od frontu urządzenia i wydmuchiwane na boki. Seria Steel do plazmatory o większej masie, dlatego należy dokładnie sprawdzić nośność ściany bądź sufitu i zastosować profesjonalne wkręty mocujące.

Każdy. Poważnie. Wszystkie modele działają na podobnej zasadzie i różnią się (oprócz designu) wydajnością. Jedynie seria Mate posiada dodatkowo filtry mechaniczne. Punktem wyjścia do właściwego wyboru urządzenia powinna być odpowiedź na poniższe zagadnienia:

 • Liczba osób w pomieszczeniu;
 • Stopień zanieczyszczenia powietrza;
 • Rozmiar pomieszczenia i jego przeznaczenie.

Nie do końca. Jonix Cube został zaprojektowany do innych zastosowań niż seria Steel. Te modele są statyczne, wiszące i mają zapewnić wysoką wydajność rozumianą jako błyskawiczna dezynfekcja. Cube lepiej sprawdzi się w domu, gdzie na co dzień jego praca będzie praktycznie niezauważalna. Cube ma mniej wydajne tuby plazmowe oraz wytwarza zauważalnie słabszy ciąg. Dzięki temu jednak niewiele waży, jest mobilny i do zastosowań w niewielkich kubaturach wprost idealny.

Technologia

Jest to wykorzystanie zjawiska zimnej plazmy (NTP) do dezynfekcji i dekontaminacji powietrza i powierzchni.

Modele plazmatorów Jonix są bardzo ciche jak na swoje możliwości.

Seria Inside pracuje całkowicie bezszelestnie z uwagi na brak zamontowanych wentylatorów. Modele Cube posiadają regulowaną prędkość wentylatorów gdzie nawet na najwyższym biegu szum nie przeszkadza w normalnym funkcjonowaniu. Dopiero wysokowydajne modele Steel lub Maximate są bardziej słyszalne, ponieważ zamontowane w nich wentylatory pracują dość szybko.

Podsumowując, technologia zimnej plazmy praktycznie nie generuje dźwięków. Dopiero dodatkowe moduły wytwarzające ciąg wydają jednostajny szum.

Jest zabójcza dla zanieczyszczeń zawieszonych w powietrzu oraz osadzonych na powierzchniach. Jest także nieszkodliwa dla roślin, ludzi czy zwierząt. Można ją bezpiecznie i skutecznie wykorzystywać w pomieszczeniach, w których przebywamy.

Mamy trzy główne technologie oczyszczania powietrza: filtracja, ozonowanie oraz zimna plazma.

Oczyszczacze powietrza fizycznie wychwytują z otoczenia zanieczyszczenia i wiążą je w mechanicznych filtrach. Generatory ozonu wytwarzają bardzo wysokie stężenie tego gazu w pomieszczeniu, który działa jak silny utleniacz. Plazmatory z kolei wykorzystują czwarty stan skupienia (materia w formie gazowej) i w sposób całkowicie bezpieczny dla człowieka unicestwiają zagrożenia w powietrzu.

Obsługa

Tuba plazmowa to serce każdego urządzenia. Jej działanie można najlepiej porównać do żarówki, która po określonym czasie po prostu się zużywa i przestaje świecić. Ponieważ tuby nie wytwarzają żadnego światła, każdy z plazmatorów ma zaimplementowany dodatkowy system sprawdzający sprawność tuby. Po upływie czasu przypisanego przez producenta dla danej tuby urządzenie sygnalizuje konieczność jej wymiany. Tuby plazmowe wykonano w różnych technologiach, dlatego czas ich skutecznej pracy jest różny w zależności od modelu plazmatora.

Mamy wszystkie części zamienne, które udostępnia nam producent plazmatorów. Większość napraw jesteśmy w stanie wykonać lokalnie, w Polsce. Jeżeli z kolei potrzebujesz konkretnego elementu do samodzielnej wymiany – daj nam znać. Wyślemy ją do Ciebie kurierem jak najszybciej.

Na naszej stronie internetowej znajdują się instrukcje do wszystkich prezentowanych modeli urządzeń, standardowo przy opisach modeli. Dodatkowo, każdy z plazmatorów na naklejony specjalny kod QR. Po jego zeskanowaniu telefonem można przejść na stronę producenta i pobrać interesujące nas dokumenty dotyczące tego konkretnego modelu.

Urządzenia pracują pod bardzo wysokim napięciem, stąd absolutnie wykluczone jest otwieranie ich pokryw czy demontowanie obudowy przy włączonym zasilaniu. Wszelkie prace konserwacyjne należy wykonywać przy wyłączonym napięciu. Do standardowych czynności zaliczamy wycieranie obudowy wilgotną szmatką (bez użycia agresywnych środków chemicznych) oraz wydmuchiwanie ewentualnego kurzu zbierającego się wokół tub plazmowych.

Zakup lub dzierżawa

Niestety ale nie prowadzimy sklepu internetowego na naszej stronie.

Ceny produktów są całkiem konkurencyjne na tle profesjonalnych ozonatorów czy zaawansowanych oczyszczaczy powietrza. Zainteresowanym przesyłamy wiadomości zawierające szczegóły techniczne poszczególnych modeli wraz z ceną.

Są dwie opcje:

 • Wiesz, który model potrzebujesz;
 • Potrzebujesz porady w dobraniu właściwego urządzenia;

Pierwsze rozwiązanie jest dość oczywiste. Wystarczy więc, że skontaktujesz się z nami (formularz, kontaktowy, wiadomość e-mail, telefon)

Przy drugim rozwiązaniu, sugerujemy skorzystanie z dedykowanego narzędzia doboru plazmatora (wraz z wyborem ilości urządzeń i cech szczególnych, jeśli występują). Stosowny formularz w sposób intuicyjny pozwoli zawęzić możliwości tak, aby na końcu wysłać do nas gotową wiadomość. Jeśli wolisz, możesz też po prostu do nas napisać lub zadzwonić, a w rozmowie ustalimy precyzyjnie właściwy model.

W pierwszej i drugiej opcji odezwiemy się niezwłocznie.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Zakup w dłuższej perspektywie może być nieznacznie tańszy, ale nie zawiera obsługi serwisowej obecnej przy wynajmie. Jeśli urządzenie ma służyć raczej do profesjonalnych zastosowań to jego dzierżawa, z uwzględnionymi naprawami czy opieką techniczną, jest zdecydowanie lepszym wyborem.

Inne

Nazwa może brzmieć nieco egzotycznie, choć ma europejskie korzenie. Jonix to firma z Włoch (okolice Wenecji) produkująca systemy dezynfekcji powietrza oparte o zjawisko zimnej plazmy. Praktycznie wszystkie komponenty pochodzą z tego kraju, dzięki czemu import półproduktów z Azji został bardzo wyraźnie zminimalizowany. Jonix to także firma, na którą uwagę zwróciła Komisja Europejska nadając jej w 2018 roku specjalne wyróżnienie w zakresie innowacyjności.

Oczywiście, że nie. Fakt, większość naszych stałych klientów to firmy, jednak osoby fizycznie są także mile widziane.

faq, technologia zimnej plazmy, oczyszczanie powietrza z wirusów, bakterii, zapachów

Dodaj swoje pytanie

Jeżeli masz konkretne pytanie, na które odpowiedzi zabrakło na liście FAQ, daj nam znać. Skorzystaj z formularza i opisz swój problem.

  dello plazmatory dezynfekcja zimną plazmą logotyp ciemny
  dello, profil oferteo i fixly, odznaki i nagrody

  ul. Głowackiego 33

  17-300 Siemiatycze

  tel. +48 85 874 20 30

  info@dello.com.pl

  jonix maps, aplikacja